Négy különböző naplótípust mutatok be. Válassz ezek közül és garantáltan nem fogod megunni a naplóvezetést még akkor sem, ha nincs kedved minden nap írni!
Napló vezetése amúgy is sokkal több annál, mint hogy egy füzetbe felírod, mi történt veled aznap.
Érzéseid, gondolataid, vágyaid, céljaid kerülhetnek a naplódba. De ezeket nem csak szavakkal fejezheted ki, hanem kreativitásod színes eszköztárát bevetheted a naplózáshoz!
(Ha inspirációra lenne szükséged, akkor nézz szét ITT.)
Sokan azért hagyják abba a napló vezetését, mert bár jó érzés kiírni magadból a gondolataid, vagy feljegyezni amire szívesen emlékszel, egy idő után alábbhagy a lelkesedés. Ne aggódj, akik írni kezdnek, előbb-utóbb mind eljutnak erre a pontra.
De Te ne csak írásban gondolkodj! Ha követed a blogom, akkor mutatok pár olyan módszert, amellyel mindig öröm lesz elővenni a naplódat.
A legkézenfekvőbb naplóforma
Általában spirálos, több oldalán ragasztott, vagy varrott könyv formában kaphatóak az egyszerű skiccfüzetek.
Szívesen használt eszköznek számít a grafit, szén, toll, tűfilc, mert ezeket villámgyorsan elő lehet kapni szinte bárhol és bármikor, és egy apró noteszbe már mehet is a vázlatolás.
A hirtelen ötletből jött egyszerűbb firkálmányok mellett helyet kaphatnak a naplóban portrévázlatok, csendéletek, vagy akár a környező világ vázlatos megörökítése is.
Nézz körül otthon, és kezdd el az alkotást azzal, amid van!
Én személy szerint pont azért szeretem az univerzális naplókat, mert a változatos alapokra, változatos technikákkal alkothatok.
Az útinapló
Elég, ha még utazás előtt beszerzel, vagy saját kézzel készítesz egy naplóborítót, és az utazásod alatt megtöltöd a történeteiddel, élményleírásaiddal, örökre emlékezetes úti kincseiddel. Hazaérve pedig tovább díszítheted és csinosíthatod kedved szerint. Díszítéshez használhatsz dekortapaszokat, chipboardokat, feliratokat, matricákat... stb.
Tehát nem csak írni, skiccelni, rajzolni, festeni lehet bele, de az összes - utazással kapcsolatos - apróbb tárgyat bele lehet építeni az útinaplóba.
A napló típusa és mérete technikánként és igényenként változhat, de a leggyakoribb útinapló típus a "midor". Egy korábbi videómban bemutattam lépésről-lépésre egy ilyen vászonnal bevont midori napló lehetséges elkészítési módját.
Az utazás során készült fotóknak hagyhatunk ki helyet a naplóban, és az előhívatás után beragaszthatjuk azokat.
Megoldás lehet az is, ha a naplónkba lefűzött prospektusba ragasztjuk a fotókat.
Művésznapló
A művésznaplózáshoz nincs szükség semmiféle művészi előképzettségre.
Ez benne a legjobb.
Bárki nekiállhat, aki késztetést érez az önkifejezés ilyesfajta gyakorlásához.
Írtam már előzőleg a művésznaplózásról egy összefoglalót, ezért ebben a bejegyzésben ezeket már nem ismételném el.
Művésznapló készítése során a lényeg, hogy kikapcsolódj és magadra (befelé) figyelj.
Add át magad az alkotásnak és mindent vess papírra, ami eszedbe jut.
Ha pedig úgy döntesz, hogy csatlakozol egy alkotói csoporthoz, ott még többet tudsz tanulni, fejlődni, ha erre van igényed.
A közkedvelt vegyes napló
Ebbe a naplóba mehet minden, mindennel együtt.
Mindegy, hogy egy általad készített füzetecskébe kezdesz munkálkodni, vagy akár egy készen vásárolt füzetbe, napló-alapba.
A lényeg, hogy ha késztetést érzel erre, akkor ne fogd vissza magad!
Az eszköztáradat úgy bővíted, ahogy szeretnéd, de ebben pont az a legjobb, hogy egy ragasztón, ollón és íróeszközön kívül tulajdonképpen nem is nagyon van szükséged másra.
Szuper érzés visszanézni egy betelt naplót és végigkövetni életed fontosabb momentumait megörökítő emlékeidet, gondolataidat.
Szóval, ha valahol, akkor itt aztán mindent szabad!
Köszönöm, hogy itt vagy és olvasol!
Szeretettel várlak legközelebb is. :)
És ne feledd: bátran fogj hozzá az alkotáshoz!
Az email címed nem lesz nyilvános. A kötelezően kitöltendő mezőket megjelöltük.*
Nincsenek hozzászólások